Макар в масовия SEO копирайтинг по директориите за статии основната цел на създаването на публикации да бъдат връзките, които те генерират, то не може да се отрече и факта, че те носят и някакъв трафик. Все пак как да накарате хората да не затварят бързо таба с вашата статия, а да ги мотивирате да я прочетат е темата на днешното ни занятие.
1. Заглавието е важно. Създавайте интересни и конкретни заглавия, предоставящи обещание за бърза информация без локуми. Можете да погледнете и статията в този блог за SEO копирайтинг, озаглавена „5 уникални съвета, за да пишем страхотни заглавия”. Заглавието е това, което привлича вниманието.
2. Използвайте списъци. Те обещават краен обем информация, пример: „6 съвета…”. Посредством тях ще можете да гарантирате определен брой неща, които потребителя би научил, ако прочете вашата статия. Неномерираните списъци също са по-добър вариант от чистия текст.
3. Не прекалявайте с дължината на статиите.Аз избягвам да пиша маркетинг или SEO статии, които са по-дълги от 1000 думи. Всъщност правилото ми е, че всичко над 500 думи трябва да е шедьовър, за да ме накарате да го прочета. Не натоварвайте потребителите, а бъдете конкретни и акуратни в най-малки обеми.
4. Добавете снимки или видео. Добавянето на снимки или видео (когато това не е забранено от администратор) е чудесен начин да визуализирате своите идеи. Фантазията на хората е станала изключително постна, те гледат телевизия и възприемат най-силно образите от екрана, а не текста, около него. Бумът на инфографиките се дължи именно на това. Използвайте и пояснения към снимките, които включвате.
5. Използвайте удебелявания, курсив, абзаци и подзаглавия. Провокирайте интереса на потребителя като подсилите визуално елементите в текста. Дори да няма намерение да чете статията, а просто да я „сканира”, което е масова практика днес при липсата на време, то той, без да иска ще прочете дебелия, наклонения текст или подзаглавието. Кратките абзаци улесняват четенето и хората са по-склонни да четат подобен текст. Аз лично предпочитам да използвам абзаци с дължина между 4 и 7 реда (2-5 изречения).
6. Предоставете нова и актуална информация. Никой не обича да чете нещо старо. Добра практика е да проучите темата и да анализирате, за да можете да дадете нов поглед или изводи за изнесени вече масови данни. Това е изключително полезно, когато няма какво ново да съобщите, но искате да публикувате такава статия. Още в началото на статията използвайте един от топ трите си аргумента, за да я напишете.
7. Използвайте проверена статистика. Хората винаги обичат да получават по-комплексна информация и това е нещо, което моя опит е доказал. Покажете им какъв процент от хората мислят като тях.
Много добра статия! Благодаря за съветите. Аз също съм твърд поддръжник за това да не се прекалява с дължината на статиите. Много рядко ми се налага да прекрачвам границата от 500 думи, тъй като статията в повечето случаи се разводнява. А и потребителите като видят нещо толкова дълго доста често затварят страницата, търсейки нещо по-кратко и простичко обяснено.